Изпит по Обща теория на държавата Изпитът по учебната дисциплина „Обща теория на държавата" се провежда под формата на писмен тест. Тестът съдържа 25 въпроса - 10 въпроса с три възможности за отговор, от които само един е верен (въпроси от затворен тип), и 15 въпроса, изискващи кратък свободен отговор (въпроси от отворен тип). Всеки верен отговор на въпрос от затворен тип носи 1 (една) точка. Посочването на повече от един отговор на въпрос от затворен тип се счита за грешен отговор и не носи точки. Всеки верен отговор на въпрос от отворен тип носи 2 (две) точки. Общият брой точки е 40. Времето за решаване на теста е 60 минути. Примерен тест 1. Какви са трудностите при очертаването на предмета на Общата теория на държавата? .......................................................................................................... ......................................................................................................... 2. Според Г. Йелинек (G. Jellinek) целта на юридическото изследване на държавата е ..........................................................................................................
......................................................................................................... 3. Преподаването на общи теоретични знания за държавата у нас през първата половина на ХХ век става в рамките на курсовете по:
а) обща теория на правото б) държавно право в) теория на държавата и правото 4. Дуалистичният възглед, според който учението за държавата следва да се раздели на социално и юридическо, свързваме с името на ........................................................................................................... 5. Когато казваме за една теория за проихода на държавата, че има за цел преди всичко да легитимира държавната власт, имаме предвид:
а) оправдаването на монопола върху физическото прилагане на сила
б) търсене на начини за доказване на валидността на правния ред
в) и а, и б са верни 6. Според частно-правното обяснение, съдържащо се в патримониалната теория, легитимността на държавната власт произтича от
......................................................................................................... 7. С кои философски школи свързваме идеята за обществения договор през античността?
.........................................................................................................
......................................................................................................... 8. В теорията за справедливостта на Ролс (Rawls) воал на неведението (veil of ignorance) означава ......................................................................................................
......................................................................................................... 9. Кое е ключовото понятие в дефиницията на Aристотел за държавата?
...........................................................................................................
........................................................................................................... 10. Какво значи да обясним държавата чрез правото?
а) да я дефинираме чрез понятия, с които борави правната наука и следвайки методологията на правната наука
б) да я изследваме, като я постовим в отношение с правния ред
в) и а, и б са верни 11. Правните понятия, с които най-често се прави опит да се идентифицира държавата са:
.............................................................................................................
......................................................................................................... 12. Теоретичното обосноваване на държавата като правен субект свързваме с:
а) немските пандектисти
б) школата Гербер-Лабанд-Йелинек
в) и а, и б са верни 13. Според Ханс Келзен държавата може да бъде представена от юридическа гледна точка като .........................................................................................................
........................................................................................................ 14. Общи административни актове са властнически актове, които:
.............................................................................................................
......................................................................................................... 15. Избройте характеристиките на суверенитета, свързани с неговия абсолютен характер.
................................................................................................................. ................................................................................................................. 16. Едно от различията между теорията на Русо и политическата практика на Френската революция се състои в:
а) отказ от идеята за закона като израз на общата воля
б) отказ от формите на пряка демокрация и въвеждане на политическото представителство
в) отказ от пълното и последоватено въвеждане на принципа за разделение на властите 17. Как Стефан Баламезов обяснява защо счита, че в словосъчетанието разделение на властите, състоящо се от три думи има допуснати три грешки?
......................................................................................................... .........................................................................................................
18. Принципът за единство на държавната власт (отрицание на идеята за разделението на властите) е теоретично обоснован от:
а) Карл Маркс в "Гражданската война във Франция"
б) Владимир Илич Ленин в "Държавата и революцията"
в) Ал Пачино в "Кръстникът" 2 19. Основания за разграничението между учредителна и учредени власти може да търсим в:
а) идеята за народния суверенитет
б) идеята за разделение на властите
в) и а, и б са верни 20. Кои са трите власти според теорията за разделение на властите на Джон Лок?
.......................................................................................................
......................................................................................................... 21. В класическото либерално мислене присъства тезата за:
а) минималната държава
б) народния дух
в) обществения договор 22. В контекста на класическите либерални идеи мелиоризъм означава:
а) увереност, че социалните институции могат да бъдат усъвършенствани
б) увереност, че либералните идеи имат бъдеще
в) увереност, че хората могат да станат политически по-активни 23. Конституционният контрол е механизъм за защита на разделението между:
................................................................................................................
......................................................................................................... 24. Определянето на една форма на управление като полупрезидентска предполага:
а) наличие на слаб от гледна точка на правомощията му президент
б) наличие на президент, който ръководи изпълнителната власт, но при наличие и на министър-председател
в) правителство, което е отговорно само пред президента, но не и пред парламента 25. Кои са характеристиките на тоталитарната държава? ..............................................................................................................
......................................................................................................... |